Riesengebirge. Donat-Denkmal am grossen Teich. Rgb 803.

RGB803E

Wydawca: Dr. Trenkler Co. Wydana: Leipzig 1907 Numer: Rgb. 803 Nadana w dniu: Bez obiegu

Wielki Staw (niem. Großer Teich) – jezioro polodowcowe w Sudetach Zachodnich, w Karkonoszach.

Wielki Staw położony jest w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w paśmie Karkonoszy na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w kotle polodowcowym, na północno-wschodnim zboczu Smogorni.

Jest to największe polodowcowe jezioro cyrkowe Karkonoszy o powierzchni 8,321 ha wypełniające polodowcową misę, zamkniętą moreną i skalnym ryglem położone na wysokości (1225 m n.p.m.). Maksymalna głębokość stawu osiąga 24,4 m, długość linii brzegowej wynosi 1540 m. Brzegi stawu otoczone są roślinnością subalpejską wierzba lapońska, brzoza karłowata, kosodrzewina. W wodach rośnie relikt epoki polodowcowej poryblin jeziorny, żyje tu wirek Otomesostoma auditivum, traszka górska (najwyższe stanowisko w Karkonoszach) i pstrąg potokowy, a także melanistyczna odmiana ropuchy szarej. Staw charakteryzuje się czystą i przejrzystą wodą. W cieplejszych miesiącach temperatura wody osiąga maksymalnie 14 °C. Przez większą część roku staw pokryty jest lodem. Przez staw przepływa Biały Potok dopływ Łomnicy, którego źródła znajdują się na zachodniej ścianie Kotła Wielkiego Stawu.

Donat Denkmal – pomnik w formie kamiennego kopca zbudowany w 1893 przez Karkonoskie Towarzystwo Górskie (RGV) nad krawędzią Wielkiego Stawu dla upamiętnienia zmarłych założycieli (3.08.1880) RGV Theodora Donata (zm. 1890) i E. Fiecka. Z czasem pomnik był już tylko poświęcony Donatowi i stał się miejscem gdzie składano pamiątkowe głazy z różnych stron świata, dokąd udawali się członkowie RGV. Po 1945 roku pomnik został zdewastowany jako obcy kulturowo.

Dodaj komentarz

  • (will not be published)

Current month ye@r day *